رها فریدی

رها فریدی روی نسل بعد تاثیر گذاشت
مستند «چی‌چکا» به کارگردانی رها فریدی و «خنده در تاریکی» ساخته مژگان خالقی این روز ها در مجموعه هنر و تجربه درحال نمایش می باشند . مجله اعتماد به همین دلیل در برگه هنر و ادبیات روز جاری ( چهارم اسفند ) با نشر گفت‌وگویی با رها فریدی و دو یادداشت در رابطه «چی‌چکا» و «خنده در تاریکی» بدین اثر ها پرداخته است .

ابراهیم منصفی قلابی کمبود , اصل اصل بود
رها فریدی در اولِ این گفت‌وگو در جواب به سوالی درمورد شخصیت متعدد ابراهیم منصفی و وم رعایت احتیاط و تاءمل بیشتر برای نزدیک شدن به‌این شخصیت ذکر کرد : «من با اطمینانی که به تحقیقاتم داشتم , ساخت این فیلم را استارت کردم . روحیه پرسشگری و پیشینه پژوهشگری‌ام منجر شد که داده‌های متعددی در رابطه آنچه در پیرامونم می‌گذرد , کسب کنم . دربین سال‌های ۸۰ تا ۹۰ بر آوا و آداب هزمزگان تحقیق بسیار کردم» .

وی درمورد علم موسیقایی خویش و شناختش از آهنگ هرمزگان خاطر نشان نمود : «هم آهنگ مرتبط با هرمزگان و نیز آهنگ کمتر شناخته شده این خطه را می‌شناسم . پژوهش‌های اینجانب بیشتر بر فرهنگ و تمدن , رسوم و هنر مردمان‌مان بود البته تمرکز دارای اهمیت و گسترده‌ام در رابطه هنرمندانی بود که شناخته شده نیستند البته آثارشان پتانسیل بالایی برای چشم شدن و شنیدن دارااست . به‌این نکته نیز اشاره کنم برای این که داده اشتباهی در فیلم نگنجانده باشم , عملکرد فراوانی کردم . آن اطلاعاتی که در فیلم قصه می گردد دست کم به وسیله یکسری منشاء بیان شده و اینجانب صرفا شایسته ترین جور ابلاغ را تعیین کردم .

رها فریدی در زمینه ی طرز آشنایی‌اش با روحیه ابراهیم منصفی نیز اعلام کرد : «ابراهیم منصفی را بیشتر با نوشته‌هایش شناختم . هر که اصولا اهل هرمزگان باشد , ترانه‌های اورا شنیده است , البته روحیه وی از نوشته‌ها و اشعارش برایم پدیدار شد . آن بخش ناراحتی و خنده رو وجودش , افسردگی همراه با شوخ طبعی , آن قوه تخیلی توانا که اورا به نقط ی اوج می رساند و سپس به سنگینی به فرود پرتاب میکرد . این بعدها وجودش که به گونه‌ای در وجود خودم نیز سراغ دارم . با وی همذات‌پنداری کردم . این‌که در جامعه بٌر نمی خورد و با هر سیستمی کنار نمی‌آید و به ارزش‌های خودش پایبند است و چه بسا چهت نیل به «موفقیت» آن را ذیل پا نمی‌گذارد . این هنرمند روحیه حساسی داشت , مساله اجتماعی و عدالت برایش اهمیت داشت , مطالعه میکرد و احتمالا نسبت به اطرافیانش دنیای فرضی بازتری را تجربه می‌کرد» .

این کارگردان در بخش دیگری از این گفت‌وگو مورد تاثیرگذاری ابراهیم منصفی برنسل های بعداز خودش خاطرنشان کرد : «نظرم این است که منصفی روی نسل پس از خودش چنان تاثیری گذاشت که چه بسا در صورتی‌که جوان ها هرمزگان ویژگی‌های او‌را نشناسند , حداقل ترانه‌هایش را حفظند . گیتار را در بندرعباس با ترانه‌های ابراهیم منصفی یاد می گیرند و روز جاری این تاثیر از مرزهای هرمزگان فرا رفته . به لحاظ اینجانب صداقت ابراهیم منصفی سبب ساز این بوده . از دل اذعان کرد که بر دل‌ها نشست» .

وی در انتها در جواب بدین سوال که «چی چکا داستان شب» نوعی ادای آئین فیلمساز به سرزمینی است که به آن وابستگی دارااست , تیتر کرد : «این فیلم ادای آئین به مرزوبوم مادری‌ام و ادای آئین به هنرمند مستقلی است که صداقت خویش را محافظت می کند . دلم می‌خواست به گونه ای بقایای بندرعباسی را که در کودکی تجربه کرده بودم , ثبت کنم . از لکه‌های توت کف تراس منزل مامان بزرگ تا بوی کُنار و رنگ فیروزه‌ای دریا و پختن نان و… ابراهیم منصفی معاش پرچالشی داشت و پرداختن به وی بخش اعظمی از مساله انسانی را قصه میکرد . بایستی بیان کنم که فیلم چی چکا قصه معاش ابراهیم منصفی از نگرش اینجانب است ممکن است فیلمساز دیگری نگاه مختلفی بدین معاش پرفراز و نشیب داشته باشد . اینجانب به آن قسمتی از معاش وی پرداختم که آن را دارای اهمیت یافتم»

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

جذب مشاور و نماینده پاسارگاد سایت کلیک طلایی کلاهبردار است! rooznews Rpahsera |روپاهسار طوطی کاسکو آرا کاکادو برزیلی russia4.parsablog.com در پاکدشت Denise ... بانگ رحمت ... شیراز هک